تاریخ انتشار: 96-06-13 00:06:04 دوشنبه
نمایش: (1705)

مسابقه کتابخوانی کتاب و زندگی

آغاز مسابقۀ بزرگ کتابخوانی کتاب و زندگی با محوریت کتاب (دخیل عشق) که از روز دوازده شهریور آغاز و تا پایان آذرماه سال 96 ادامه خواهد داشت..
این مسابقه توسط مجمع ناشران انقلاب اسلامی با همکاری و همیاری بیش از 20نهاد، در سراسر کشور آغاز شده است. این دوره، سری پنجم از سلسله مسابقات کتاب و زندگی با محوریت کتاب «دخیل عشق» نوشتۀ مریم بصیری از انتشارات جمکران است. این دوره از مسابقه به‌یاد شهید محسن حججی برگزار می‌شود. این مسابقه از روز 12 شهریور آغاز و تا پایان آذرماه سال 96 ادامه خواهد داشت.
دفاع مقدس یکی از مهمترین قله های معاصر تاریخ انقلاب اسلامی است که تاثیرات زیادی بر جامعه گذاشته است و با گذشت ربع قرن از پایان این جنگ نابرابر همچنان شاهد تاثیرات این جنگ هستیم .
در طول هشت سال دفاع مقدس نیرو های بعثی علیه مردم بی دفاع شهرها و روستاهای ایران از سلاح های شیمیایی استفاده کردندو دست به کشتار وسیعی زدند که عواقب این حملات شیمیایی همچنان مشاهده می شود.
دخیل عشق شرح حال صبوره دختر چهل و چهار ساله ای است که در آسایشگاه جانبازان جنگی مشغول خدمت است . او در جوانی در جبهه ها به عنوان بهیار حضور داشته است و در آن سالها نذر کرده است که جز با جانباز ازدواج نکند .
در آسایشکاه جانبازی به نام رضا حضور دارد که پاها و یک دست خود را در دفاع مقدس تقدیم اسلام کرده است .صبوره عاشق رضا میشود , اما حجب و حیا اجازه بیان این عشق را به او نمی دهد تا اینکه رضا نیز به قافله عشاق می پیوندد.
پس از این ماجرا ها کسی به خواستگاری او می آید . خواب  می بیند , رضا از او می خواهد با عبدالرسول ازدواج کند ...
بیان این داستان ساده و روان و به دور از پیچیدگی های افسار گسیخته است و شخصیت صبوره جذاب ملموس و بسیار خاص است. شاید خاص بودن شخصیت اوست که مخاطب را مجذوب میسازد هرچند که این ویژگی با سادگی او در آمیخته و پابرجا ماندن بر نذرش او را به شخصیتی محبوب بدل کرده است.
قصه این داستان در مشهد رقم می خورد و فضای حرم مکرر تکرار میشود تکراری که از ملال آور بودن دور است .به دلیل تبهر نویسنده فضاها ملموس و عینی اند.
این کتاب در چهارده فصل تنظیم شده است و هریک اینگونه نامگذاری شده اند دخیل اول و دخیل دوم  تا دخیل چهاردهم

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*