(21 رای)
کدکالا: 870

نکته ها از گفته ها

مجموعه سه جلدی"نکته ها از گفته ها"شامل گزیده هائ از سخنرانی های سخنور شهیر و دانشمند فرزانه حضرت حجه الاسلام و المسلمین حاج سید عبدالله فاطمی نیا
موجود
120,000 ریال

"نکته ها از گفته ها "گزیده هائ است از سخنرانی های سخنور شهیر و دانشمند فرزانه حضرت حجه الاسلام و المسلمین حاج سید عبدالله فاطمی نیا،که در حسینیه الزهراء(سلام الله علیها)ایراد گردیده است.

مسجد و حسینه الزهرا (سلامالله علیها) از مراکز تبلیغی_فرهنگی شهر مقدس مشهد است که در ایام حضور مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی بهجت مدظله العالب،میزبان جلسات ایشان می باشد و لذا اغلب سخنرانی های ایراد شده ی استاد،در محضر ایشان بوده است.

نکته ها از گفته ها مطالبی است کاربردی در زمینه های گوناگون بویژه اخلاق و عرفان،و باید به این مطالب با همین دید نگریست.شما در این نکته ها،برنامه های صحیح درست زیستن را می آموزید و چه کاری مهم تر برای آدمی از اینکه بداند چگونه باید زندگی کند!

در بخشی از جلد اول این کتاب می خوانیم:

شاعری است به نام ابوالحسن الخلیعی،من خیلی زحمت کشیدم که شرح حالش را به دست بیاورم؛در میان تذکره ها و تراجم فقط قاضی نورالله شوشتری در مجالس المومنین (رضوان الله تعالی علیه)در الغدیر تمام شرح حالش را آورده و حدود نصف یکی از مجلدات الغدبر را به این شاعر اختصاص داده است.

پدر و مادر خلیعی، ناصبی بوده اند و او هم طبق همان عقاید و اخلاقیات بار آمده و بزرگ می شود.یک انسان فاسدی می شود که خنجر به کمرش می بسته و سر راه زوار ابی عبدالله علیه السلام را می گرفته،دزدی و آزار و اذیت می کرده است!روزی در همان جایی که منتظر بود زوار بیایند،خوابش برد و خوابی دید(قضیه اش مفصل است)اشاره ای کردند که کارت درست نیست؛از خواب غفلت بیدارش کردند؛متحول شد!توبه کرد،رفت حرم سید الشهداء (علیه السلام)عذر خواهی کرد!طبع شعر قوی هم داشت.در همانجا یک شعر بلندی سرود،همینکه شعرش تمام شد،دیدند یک خلعت از بالای ضریح مطهر افتاد روی سرش؛حضرت به او خلعت دادند!از همانجا لقبش خلیعی شد.در نجف شاعر زبردستی بود به نام ابن حماد.خلیعی تصمیم گرفت با او یک مسابقه ی شعری قرار دهد.قبول کردند که هر دو قصیده ای در مدح حضرت امیرالمومنین بگویند و بنویسند و در ضریح بیندازند،تا خود حضرت قضاوت کنند.اشعار را سرودند و در ضریح انداختند،سپس برداشتند،جواب آمد!زیر قصیده ی خلیعی با رنگ طلایی نوشته شده بود:احسنت!زیر قصیده ی ابن حماد با رنگ نقره ای نوشته شده بود:احسنت!

ابن حماد گویا گله مند و با ناراحتی از حرم بیرون می آید!شب حضرت را در خواب می بیند و عرض می کند:من چندین سال در آستانه ی شما هستم،قصیده ی مرا با رنگ نقره ای امضاء فرمودید،اما او را با رنگ طلایی؟!

حضرت می فرمایند:تو از خود ما هستی؟اما خلیعی،تازه رسیده است.

ائمه (علیهم السلام)یک سنتی دارند و آن این است که:آدم تازه رسیده را خیلی تحویل می گیرند!هرکس توبه کند،انابه کند!برود به سراغشان،خیلی تحویل می گیرند،پذیرایی می کنند!

(کتاب نکته ها از گفته ها/جلد اول/صفحه ۳۸)

در بخشی از جلد دوم این کتاب می خوانیم:

همیشه امتحانات الهی در مواردی است که بعضی از اسرار آن برای بندگان،مخفی و پنهان است.خدا می خواهد مقدار اطاعت و تسلیم و عبودیت بندگان،روشن شود.و گرنه اگر انسان تمام حکمت ها و فوائد یک امری را بداند و سپس اطاعت کند،در حقیقت اطاعت نکرده و از فکر و اندیشه ی خودش و برای رسیدن به منافع خودش آن عمل را انجام داده است.مهم ترین مساله در بندگی خداوند،تسلیم در مقابل حضرت حق است.آنها فقط طالب رضای خدا هستند.چون و چرا در برابر خدا اوامر او ندارند. امتحانات الهی همیشه موجود است.تمام این امر و نهی و عبادات و دستورات و امتحانات،برای این استکه انسان از استکبار و خودمنشی و نخوت و تکبر پاک شود و به مقام عالی عبودیت و اصل شود.

(کتاب نکته ها از گفته ها/جلد دوم/صفحه ۱۷۹)

در بخشی از جلد سوم این کتاب می خوانیم:

تجسس هم بی ارتباط با سوء ظن نیست؛و چه بسا گاهی سوء ظن موجب تجسس می شود.بسیاری از سوالات از افراد بی مورد می باشد.تجسس و پی جویی در اعراض و احوال مردم صحیح نیست.در بسیاری موارد باعث شرمندگی و خجالت مومنی می شود؛و این بسیار زشت است!

تجسس در احکام شرعیه نیز صحیح نیست.مثلادر اسلام،بازار مسلمانان و اشیاء آنها محکوم به طهارت می باشد و انسان حق ندارد در این موارد تیز بینی نماید.امام صادق(علیه السلام)فرمودند:من می دانم که بسیاری از این قصابها بسم الله نمی گویند؛ولی من از آنها گوشت می خرم و می خورم.

در مورد سوء ظن و تجسس،یک تبصره وجود دارد و آن اینست که:گاهی ممکن است تجسس و سوء ظن،لازم و واجب باشد؛و آن در موردی است که احتمال خطر برای جمعی از مومنان و یا مملکت اسلام وجود داشته باشد.در این موارد،خصوصا با وجود دشمنان فراوان مسلمین و حکومت اسلام و نقشه های منافقان و کفار،تجسس در مواردی لازم و واجب است!اینها جزو مستثنیات است.

( کتاب نکته ها از گفته ها/جلد سوم سوم/صفحه ۶۰)

سایر مشخصات محصول

نویسنده : حجه الاسلام عبدالله فاطمی نیا
انتشارات : نشر نورمعارف
شابک : ۹۷۸-۹۶۴-۰۴-۱۳۵۲-۴
قیمت : ۱۲۰۰۰۰ ریال
شماره کتاب شناسی ملی : ۱۱۶۹۷۹۸
سایز : رقعی
(0)
دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*

برچسب ها