کدکالا: 2143
تخفیف 10%

شکوه نهج البلاغه

کتاب شکوه نهج البلاغه به قلم جورج جرداق
نا موجود
180,000 ریال
162,000 ریال

اگر سید رضی رحمة الله علیه نهج البلاغه را از میان سخنان پراکنده امیرالمومنین علیه السلام در کتاب های گوناگون با ملاک بلاغت و فصاحت برگزیدجورج جرداق نیز کتاب روائع نهج البلاغه را از میان سخنان علی علیه السلام گزینش کردبنابراین کار جرداق نویسنده مشهور عرب ادامه کار سید رضی است. برگردان فصل نخست این اثر به زبان فارسی به قلم آقای محمد حسین پرهمت است. نثر معیار نویسنده و توانایی های او در معادل یابی, از امتیاز های این اثر است . از دیگر ویژگی های این اثراین است که به دلیل اهتمام و توجه مولف به بلاغت کلام امام علی علیه السلام لازم بود که عبارات امام علیه السلام به زیباترین وجه ممکن به زبان فارسی برگردانده شود. بدین رو همه بیانات امام علیه السلام در نهج البلاغه با ترجمه استاد سید جعفر شهیدی آمده است و جز چند تغییر جزئی در چند عبارت برای گویا تر کردن مطلب عین عبارت ایشان در ذیل عبارات امام علیه السلام درج گردیده است. کتاب با اجازه کتبی مولف به چاپ رسیده است.

کتاب روائع نهج البلاغه( شکوه نهج البلاغه) در دو بخش اصلی تنظیم شده است

بخش اول ذهن و زبان علی علیه السلام با مقدمه زیبا و دلگشای جورج جرداق درباره مقام ادبی و امتیازهای فکری امام علی علیه السلام

بخش دوم در گلزار نهج البلاغه شماری از کلمات قصار نهج البلاغه و گزیده ای از خطبه ها و نامه های امام علیه السلام

در بخشی از این کتاب می خوانیم :

علی علیه السلام رسایی و دلنشینی کلام پیشین عرب را با زبان دوران خویش پیوند زد.او زیبایی های بی آلایش و همسو با فطرت پاک در کلام عرب پیش از اسلام را دارد و هم ظرافت کلام پیامبر صلی الله علیه وآله را , تا آنجا که گفته اند« کلام او فروتر از سخن آفریدگار و فراتر از سخن آفریدگان است.» جای هیچ تعجبی نیست; چرا که همه مقدمات شیوایی و رسایی کلام برای علی علیه السلام میا بود. او در محیطی رشد یافت که فطرتش پاک و پیراسته ماند. با حکیم ترین مردم حضرت محمد بن عبدالله زندگی کرد و رسالت پیامبر را با همه حرارت و نیروی نهفته در آن درک کرد.

هوش سرشار او در جای جای نهج البلاغه پیداست. هوشی پویا نیرومند و گسترده که از هیچ نکته ای بدون تعمق و ژرف نگری نمی گذرد.اگر درباره موضوعی به اندیشه بپردازد همه جوانب آن را در نظر می گیرد و نکته ای را باقی نمی گذارد. در عمق مطلب فرو می رود و آن را زیر و رو می کند. ناپیداترین وجوه و علل موضوع را آشکار می سازد , همچنان که مهمترین پیامدهای کوتاه مدت و بلندمدت آن را بیان می دارد.از ویژگی های بی مانندو نشانه های فراست علی علیه السلام پیوستگی منطقی سخنانش است.این زنجیره منطقی به گونه ای است که هر حلقه آن نتیجه طبیعی حلقه پیشین و علت برای حلقه پسین است.

( کتاب شکوه نهج البلاغه / صفحه 28 و 29 )

سایر مشخصات محصول

نویسنده : جورج جرداق
انتشارات : نور معارف
شابک : 978-600-93985-1-5
قیمت :
موضوع : نقد و تفسیر نهج البلاغه
شماره کتاب شناسی ملی : 3713736
سایز : وزیری
مترجم : سید جعفر شهیدی و محمد حسین پرهمت

برچسب ها