تاکنون هیچ نظر و امتیازی برای این محصول ثبت نگردیده است
با زبان فارسی
کدکالا: 2043
تخفیف 10%

سلوک عاشورایی-منزل هشتم غیرت دینی

کتاب سلوک عاشورایی   منزل هشتم با عنوان غیرت دینی مجموعه بیانات  آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی درباره ابعاد قیام  اباعبدالله الحسین است .
سلوک عاشورایی-منزل هشتم غیرت دینی
موجود
110,000 ریال
99,000 ریال

کتاب سلوک عاشورایی  منزل هشتم با عنوان غیرت دینی   مجموعه بیانات  آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی درباره ابعاد قیام  اباعبدالله الحسین است .آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی  مرجع عالی قدر شیعیان , از شاگردان برجسته مکتب فقهی , اخلاقی . عرفانی امام خمینی رحمت الله علیه در ایام محرم و صفر سالهای اخیر , در جلسات درس اخلاق و معارف اسلامی خود به بررسی ابعاد گوناگون حرکت و قیام  امام حسین علیه السلام پرداخته اند که متن این مباحث تحت عنوان سلوک عاشورایی منتشر می شود."تعاون و همیاری" منزل اول از این مجموعه ارزشمند است که توسط انتشارات موسسه پژوهشی فرهنگی مصابیح الهدی به علاقه مندان معارف ناب اهل بیت علیهم السلام تقدیم می گردد.

کتاب سلوک عاشورایی منزل هشتم حاصل هفده جلسه سخنرانی معظم له است با عناوینی چون هدفمندی حرکت امام حسین علیه السلام ریشه حرکت امام حسین علیه السلام برای حفظ دین غیرت معرفتی آن حضرت و غیرتمندی اصحاب ایشان روش یزید در هدم دین روش مقابله امام حسین علیه السلام تطبیق بعد ظاهری و معرفتی  زمینه پیدایش بدعت ها ویژگی های حاکم الهی و شیطانی نقش غیرت الهی  در جعل احکام  غیرت دینی و غیرت جاهلی علت شکست ظاهری امام حسین علیه السلام  رابطه غیرتمندی و عفاف غیرت از دیدگاه اهل معرفت و علمای اخلاق  تجلی غیرت عرفانی امام حسین علیه السلام  جایگاه محبت به امام حسین علیه السلام محبت به تنهایی کافی نیست .

 محور اصلی کتاب غیرت دینی است که حضرت استاد به بررسی و تحلیل قیام سالار شهیدان بر اساس آن پرداخته اند . از نگاه ایشان غیرت دینی منشا نهضت حسینی است نهضتی که هدفمند و و مبتنی بر تکلیف شرعی و محاسبات عقلانی بوده است غیرت یعنی کوشش برای حفاظت از چیزی که به حکم شرع و عقل باید از آن حفاظت کرد و دین مهمترین سرمایه ایی است که برای حفاظت از آن باید کوشید .

 معظم له با استناد به رفتار و گفتار آن حضرت تمام تلاش آن بزرگوار را کوشش در حفاظت از دین معرفی میکنند این تلاش و احساس مسئولیت  نسبت به دین خدا انسان مومن و متدین را لحظه ای در برابر وارد کردن شبهات  بدعت ها در دین الهی آرام نگذاشته و او را به رویارویی با اهل بدعت وادار  میسازد .مفهوم بدعت اقسام آن و نقش خواص در مقابله با بدعت ها از جمله مباحث مهمی است که مورد نیاز امروز و هر روز ماست . برای اطلاع رسانی و آگاه سازی افکار عمومی در از بین بردن بدعت ها و شبهه ها رههنمود های مهمی به مشتاقان غیرتمند دین ارائه گردیده است .با افزوده شدن مباحث عرفانی به مباحث عمیق اخلاقی پیرامون غیرت حلاوت مطالب نیز دو چندان شده است حضرت استاد رحمةالله علیه از نگاه معرفتی غیرت دینی را حالت ناشکیبایی محب نسبت به محبوب خویش دانسته و این اضطراب وتلاطم روحی را از مختصات حرکت های عرفانی میدانند. این تبیین از غیرت اخلاقی و عرفانی نسبت به دین و همچنین تطبیق آن با قیام امام حسین علیه السلام از ویژگی های این اثر است که آنرا منحصر به فرد ساخته است .

در بخشی از این کتاب می خوانیم :

ما در روایات دیگر داریم که اگر عالمی با بدعت مقابله نکند نور ایمان از او سلب میشود این روایت هم از امام باقر علیه السلام و هم از امام صادق علیه السلام نقل شده که فرمودند :"اگر بدعت ها آشکار شد عالم باید علمش را آشکار کند و به مقابله با آنها بپردازد یعنی به مردم بگوید که این بدعت ها در دین نیست .اگر چنین نکند نور ایمان از او سلب میشود."یک وقت بحث مقابله نکردن است یک وقت بحث چراغ سبز نشان دادن و تایید کردن است اگر کسی به سمت کسی برود که بدعت گذار است و بخواهد قبه او احترام بگذارد کمر به هدم اسلام بسته است. از این طرف اگر کسی به وظیفه الهی اش عمل کند چه اثری دارد؟ پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: کسی که از یک بدعت گذار برای عداوتی که نسبت به او دارد رویگردان شود خدا قلبش را از یقین و رضا پر می کند. این دو چیز کم نیست و در مباحث عرفانی از بالاترین درجات و قله های سیر و سلوک است.

( کتاب سلوک عاشورایی منزل هشتم صفحه 52 و 53 با تلخیص)

سایر مشخصات محصول

نویسنده : آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی
انتشارات : موسسه پژوهشی فرهنگی مصابیح الهدی
شابک : 978-600-93195-4-1
قیمت :
موضوع : دینی و مذهبی -امام حسین علیه السلام
شماره کتاب شناسی ملی : 3887688
سایز : رقعی

نظرات

برچسب ها