(4 رای)
کدکالا: 5160
تخفیف 10%

درسنامه حفظ قرآن کریم (سطح دو)

کتاب"درسنامه حفظ قرآن کریم" تحلیلی چرایی،چگونگی و اصول کلاس داری حفظ قرآن کریم
موجود
100,000 ریال
90,000 ریال

یکی از راه های برقراری انس دایمی با قرآن کریم و بهره مندی از آن،حفظ آیات نورانی آن است.چرا که حافظ قرآن برای حفظ آیات و تسلط بر آن،خود را مقید به مرور دایمی آیات آن می داند.این انس دایمی به مرور زمان باعث تسلط حافظ بر مفاهیم روشنگر و هدایت آفرین قرآن می گردد.بی تردید این عامل،گام لازم و نخست برای سعادت است.از همین رو سخنان پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و اهل بیت پاک او علیهم السلام،آکنده از سفارش و تشویق به حفظ قرآن است.

کتاب حاضر به قلم حجج اسلام دکتر محمد حاج ابوالاسم و سید مصطفی حسینی و علی قاسمی به تحلیل چرایی ،چگونگی و اصول کلاس داری حفظ قرآن کریم پرداخته است.


در بخشی از متن این کتاب می خوانیم:

برای افرادی که توان یا فرصت کافی برای حفظ کل قرآن را دارا نیستند،توصیه می شود به حفظ موضوعی آیات بپردازند.در حفظ موضوعی با انتخاب موضوعاتی خاص و حفظ آیاتی متناسب با آن،بخش هایی از قران را به خاطر می سپاریم.البته انتخاب موضوعات و آیات مربوط به هر موضوع باید بسیار هوشمندانه و توسط کسانی که به موضوعات قرآن احاطه ی کامل دارند انجام بگیرد.

انتخاب موضوع می تواند بر اساس فراوانی موضوعات در قرآن و یا بر اساس موضوعات مورد نیاز حافظ شکل بگیرد. در شیوه ی اول،ملاک انتخاب آیات برای حفظ،خود قرآن و فراوانی موضوعات آن است.در این روش هر موضوعی که بیشتر در قرآن تکرار شده است،مورد توجه افزون تر قرار می گیرد.ولی در شیوه ی دوم،سوالات مخاطبان و نیاز های آنان است که به متن حفظ موضوعی شکل می دهد.در فرض اول یک جزوه برای همه ی مخاطبان با هر سن و تحصیلاتی فراهم می گردد.اما در فرض دوم  می توان جزوه ای برای بانوان و یا جوانان و یا متناسب با نیاز جامعه،جزوه ی اخلاقی و یا عقیدتی و مانند آن فراهم نمود.روشن است که حفظ موضوعی به شیوه ی دوم مفیدتر و دارای کاربرد بیشتری خواهد بود.

ناگفته نماند،بهترین راه برای تسلط بر موضوعات قرآن،آن است که در خلال حفظ ترتیبی آیات به مفاهیم آن و موضوعات قرآن نیز توجه لازم مبذول شود.در این صورت،قرآن را هم به صورت ترتیب و هم به صورت موضوعی حفظ نموده ایم.البته تسلط بر موضوعات قرآنی نیازمند ممارست فراوان است.

کتاب درسنامه حفظ قرآن کریم/صفحه 90

سایر مشخصات محصول

نویسنده : حجج الاسلام دکتر محمد حاج ابوالقاسم سید مصطفی حسینی علی قاسمی
انتشارات : آیه نور
شابک : 978-600-8114-35-2
موضوع : قرآن
شماره کتاب شناسی ملی : 4586503
سایز : وزیری
تعداد صفحات : 240 ص
(0)
دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*

برچسب ها