تاکنون هیچ نظر و امتیازی برای این محصول ثبت نگردیده است
با زبان فارسی
کدکالا: 5317
تخفیف 10%

خطبه فدکیه

کتاب"شرحی بر خطبه فدکیه" مبانی معرفتی و زمینه های تاریخی به قلم سیدمحمدمهدی میرباقری
خطبه فدکیه
موجود
160,000 ریال
144,000 ریال

خطبه فدکیه ؛خطبه ای نورانی و عظیم و از برجسته ترین اسناد معرفتی اسلام است که در مصادر قدیمی شیعه و سنی نقل شده، و گذشته از آن که سند آن قابل اعتماد است،محتوای بلندی دارد و اقیانوسی از معارف الهی را در زمینه توحید، نبوت، امامت، شریعتو ... در بر گرفته است.

خطبه فدکیه به بهانه قصب فدک ایراد شد. فدک نام سرزمینی در شمال مدینه در نزدیکی های قلعه خیبر بود که طوایفی از یهود در آن زندگی می کردند. اهل فدک که پس از شنیدن خبر فتح خیبر به شرط حفظ جانشان زمین‌های خود را به پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم تسلیم کردند.وقتی این اراضی در اختیار آن حضرت قرار گرفت آیه شریفه «و آت ذی القربی حقه» نازل شد و دستور آمده که این سرزمین به ذی القربی( که بنابر روایت، منظور حضرت زهراست) بخشیده شود.

بعد از رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و چند روز پس از ماجرای غصب خلافت ،خلیفه وقت دستور داد زد که فدک  مصادره شود و تحت تصرف حکومت قرار گیرد. حضرت صدیقه طاهره علیها السلام پس از چند بار پیگیری برای بازپس‌گیری فدک و بی نتیجه بودن آن، در مسجد النبی صلی الله علیه و آله و سلم حاضر شدند و خطبه ای در جمع مهاجرین و انصار ایراد فرمودند و اسرار و حقایق زیادی را درباره اعتقادات اسلامی و مسائل تاریخی قبل و بعد از بعثت و نقشه‌ها و فتنه‌های جریان کفر و نفاق و مسئله قصد خلافت و ...مطرح کردند. درباره اجزای خطبه فدکیه و معارفی که در فرازهای آن وجود دارد، سخنان زیادی گفته شده و شروح متعددی نگاشته شده است که می‌توان به آنها مراجعه کرد. استاد سید محمد مهدی میرباقری در این مجموعه که (شامل پنج گفتار) می‌باشد مبانی و مفروضات معرفتی و زمینه تاریخی خطبه فدکیه را مورد بحث قرار می دهند؛ زیرا اگر این مبانی و پیش‌فرض‌ها تحلیل و درک نشود، شناخت عمیق کلام حضرت زهرا علیهما سلام و تصرفی که انجام داده‌اند مقدور و میسر نخواهد بود.


گفتار اول: تفسیر خطبه فدکیه در پرتو شناخت جایگاه حضرت زهرا علیهاالسلام
گفتار دوم :ماموریت حضرت زهرا علیهاالسلام در درگیری با شیاطین انسی و جنی
 گفتار سوم :نقش بلای صدیقه طاهره در کنار زدن حجب ظلمانی
 گفتار چهارم: ضرورت شناخت جریان نفاق، پیش از ورود به سیر خطبه فدکیه
گفتار پنجم: مروری بر سیر و فرازهای خطبه فدکیه

سایر مشخصات محصول

نویسنده : سید محمدمهدی میرباقری
انتشارات : تمدن نوین اسلامی
شابک : 978-600-96251-4-7
موضوع : خطبه فدک
شماره کتاب شناسی ملی : 4543448
سایز : رقعی
تعداد صفحات : 197 ص
نوع جلد : شومیز

نظرات

برچسب ها