تاکنون هیچ نظر و امتیازی برای این محصول ثبت نگردیده است
با زبان فارسی
کدکالا: 971
تخفیف 10%

آفتاب در مصاف

کتاب "آفتاب در مصاف" علل و ابعاد حادثه ی عاشورا برگرفته از بیانات حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی)
آفتاب در مصاف
نا موجود
350,000 ریال
315,000 ریال

کتاب حاضر،شامل مجموعه ی گفتارهای حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای(حفظه الله) درباره ی وجود مقدس امام حسین علیه السلام و تحلیل وقایع پیش و پس از عاشورای سال ۶۱هجری است.

عاشورا و مجالس حسینی،از جمله رویداد های جدایی ناپذیر و تاثیر گذار در زندگی شیعیان است،که این موضوع بارها و به مناسبت‌های مختلف،از جمله در مناسبت های مذهبی و تبلیغی،بر قلم و بیان مقام معظم رهبری(مدظله العالی)جاری گشته است.این مجموعه،تمام مطالب مرتبط را از سال۱۳۵۷تا سال ۱۳۹۰ هجری شمسی در خود جای داده است.

این اثر در قالب کتاب مرجع،به گونه ای سامان یافته که بتواند مبنای پژوهش محققان این حوزه قرار گیرد،تا با مراجعه به آن،بتوانند با توجه به دیدگاه های رهبری در این موضوع،تحقیقات خود را گسترش دهند. با بررسی های صورت گرفته،به نظر رسید بهترین روش برای تدوین این مجموعه،«تدوین تمام مطالب بر اساس سیر زمانی بیانات»است.

برخی از ویژگی های این روش عبارتند از:

_عدم تقطیع مطالب و در نتیجه،جلوگیری از ابهام در متن 

_آگاهی از سیر زمانی دیدگاه های رهبری 

_جلوگیری از حذف مواردی که ممکن است تکراری به نظر بیایند.

این کتاب از شش بخش تشکیل شده است که به ترتیب عبارتند از:

۱)کلیات

مباحث این بخش را می بایست با نگاه مقدمی و پیش در آمد بر مباحث بخش های آتی مورد ارزیابی و دقت نظر قرار داد. در واقع، این بخش مشتمل بر مباحث مقدماتی مربوط به موضوع امام حسین علیه السلام است،که عموما در بیانات رهبری به عنوان مقدمه ی مباحث این موضوع طرح گردیده اند.طبیعی است که برخی از مطالب این بخش،ارتباط صریح تری نسبت به سایر مطالب این قسمت با موضوع کتاب دارند.

۲)امام حسین علیه السلام

مباحث این بخش،مشتمل بر کلیه ی مباحث حسینی غیر از واقعه عاشورا است.بنابراین،زیرشاخه ای مانند درسهای حسینی در این بخش با زیر شاخه های درسها در ذیل سرشاخه ی عاشورا متفاوت است؛با این توضیح که در اینجا درسهای حسینی منهای عاشورا مدنظر است.بدیهی است که زندگانی سید الشهدا علیه السلام منهای منهای واقعه عاشورا را با ملاحظه جایگاه والای حضرت و امامت ابشان،سرشار از درسهای فراوان است که در این زیر شاخه سعی شده مباحث مربوط به این مقوله رصد و جمع آوری گردد.

۳)عاشورا

این بخش،قسمت عمده ی محتوای کتاب را در بر می گیرد،که به لحاظ محتوایی تمامی مباحث مربوط به قیام سید الشهدا علیه السلام را شامل می شود.

۴) یاران عاشورا

در این بخش،مطالب مربوط به برخی از یاران عاشورا را که به طور نسبی دارای حجم قابل توجهی بوده،درج شده اند.بدیهی است که در خلال بیانات رهبری،نام برخی دیگر از اصحاب نیز برده شده،ولی از آنجا که حجم محتوای مربوط به آنها کم و در عین حال فاقد ارتباط بین با موضوع اثر یا عنوان این بخش(یاران عاشورا)بوده،از درج آنها در این قسمت صرف نظر گردیده است.

۵)دشمنان عاشورا

این سرشاخه با سرشاخه ی عاشورا تقابل دارد،چرا که اکثریت قریب به اتفاق مباحث ذیل سرشاخه ی عاشورا،ناظر به جبه ی حق است.بنابراین،سرشاخه ی دشمنان عاشورا ذیل سرشاخه ی عاشورا نمی گنجد و همین تقابل،موجب جدا شدن بحث دشمنان از بحث عاشورا است.

۶)زیارات و ادعیه

برخی از مباحث ذیل این سرشاخه،در ذیل عنوان عاشورا نمی گنجد،لذا از آن جدا شده است.در واقع،در انتخاب بین اینکه بحث زیارات و ادعیه بین سرشاخه های دیگر(عاشورا و امام حسین علیه السلام)توزیع گردد یا جداگانه به طور منسجم و یکجا آوردهدشود،چون بحث زیارات و ادعیه،آنقدر خصوصیت و اهمیت دارد که بتوان جداگانه به آن پرداخت،بنابراین به طور مجزا طرح شده است.

در بخشی از این کتاب می خوانیم:

غربت از این بالاتر و مبارزه از این غریبانه تر؟!آن وقت در این مبارزه ی غریبانه،عزیزترین عزیزان در مقابل چشمش قربانی شوند.پسرانش،برادرزاده هایش،برادرانش و پسر عموهایش؛این گلهای بنی هاشم پر پر شوند و در مقابلش روی زمین بریزند و حتی کودک شش ماهه اش هم کشته شود! علاوه بر همه ی این مصیبت ها،میداند به مجرد اینکه جان از جسم مطهرش خارج شود،عیالات بی پناه و بی دفاعش،مورد تهاجم قرار خواهند گرفت؛میداند که گرگهای گرسنه،به دختران خردسال و جوانش حمله ور می شوند،دلهای آنها را میترسانند،اموال آنها را غارت میکنند،آنها را به اسارت میگیرند و مورد اهانت قرار میدهند؛میداند که به دختر والای امیر المومنین علیه السلام زینب کبری سلام الله علیهاکه جزو شخصیت های بارز دنیای اسلام است،جسارت میکنند،اینها راهم میداند...

(کتاب آفتاب در مصاف/صفحه ۳۳۹)

سایر مشخصات محصول

انتشارات : نشر انقلاب اسلامی
شابک : 978-964-2951-70-30
موضوع : واقعه کربلا
شماره کتاب شناسی ملی : 3236190
سایز : وزیری

نظرات

برچسب ها