کدکالا: 7042
تخفیف 20,000 ریال

آذرخش کربلا

کتاب «آذرخش کربلا» به قلم آیت الله محمد تقی مصباح یزدی
موجود
230,000 ریال
210,000 ریال

نگاشته ای که پیش رو دارید، پرداخته از کتاب آذرخشی دیگر از آسمان کربلا و همچنین کتاب در پرتو آذرخش است. این کتاب ، مجموعه  سخنرانی های حضرت آیت الله مصباح یزدی است که توسط جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای غلامحسن محرمی تدوین و نگارش شده و با محور ق رار دادن قیام جاودان امام حسین ، آن را با رویکردی جامع، انسان و روان شناسانه مورد تحلیل ، مداقه و کاوش قرار داده است.

در بخشی از متن این کتاب می خوانیم:

تقلید ناروا

یکی از عوامل انحراف در رفتار انسان ، تقلید ناروا و بی جا از نیاکان و گذشتگان است. چنان که عده ای از مردم عصر پیامبر اکرم به سبب تقلید از عقاید پدران خود رسالت پیفمبر اسلام را باور نمی کردند.  آنان انگیزه ای نیز برای بحث و گفت و گو با آن حضرت و تحقیق و درخواست دلیل و معجزه در این باره نداشتند. این افراد سطحی نگر ، به سبب داشتن مبانی فکری سست و بی پایه در حدی نبودند که در این زمینه تحقیق و بررسی کنند .

همان گونه که در عصر حاضر بیشتر مردم برای اعتقادات خود در پی دلیل و برهان یقین نیستند. در آن زمان نیز عده ای از نظر فکری ضعفهایی داشتند و نه تنها پیامبری محمد را نمی پذیرفتند، وجود خداوند را نیز باور نداشتند و پرستش بتها نیز برای آنان به منزله یک سنت بود.همان گونه که در کشور ما بعضی از سنتها وجود دارد و کسانی بدون اینکه دلیل معقولی داشته باشند، آنها را رعایت می کنند.

پس از گسترش اسلام ، بسیاری از مردم بدون دلیل و مدرک کافی مسلمان شدند. برای نمونه ، اگر رییس قبیله ای مسلمان می شد ، همه افراد قبیله به دنبال او مسلمان می شدند و اگر روز بعد، همین رییس ، کافر و مرتد می شد، دیگران نیز به اسلام پشت می کردند . دلیل این امر تقلید بی منطق و بدون پشتوانه عقلی بود. البته باید به یاد داشت که تقلید به طور کلی مذموم نیست و اگر تقلید از زندگی انسان حذف شود ، شیرازه حیات اجتماعی می گسلد آنچه ناپسند به شمار می آید ، تقلید کورکورانه، بدون دلیل و بی منطق است.

کتاب آذرخش کربلا / صفحه ی 135-136

سایر مشخصات محصول

نویسنده : آیت الله محمد تقی مصباح یزدی
انتشارات : موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی
شابک : 964-411-001-3
موضوع : قیام عاشورا / امام حسین / کربلا
سایز : رقعی
تعداد صفحات : 336

برچسب ها