تاکنون هیچ نظر و امتیازی برای این محصول ثبت نگردیده است
با زبان فارسی
کدکالا: 5292
تخفیف 10%

آداب روزه داری احوال روزه داران

کتاب"آداب روزه داری؛احوال روزه داران" ازبیانات آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) به کوشش علیرضا مختارپور قهرودی
آداب روزه داری احوال روزه داران
موجود
280,000 ریال
252,000 ریال

و دیگر بار رمضان فرا می رسد. ماهی که از نظر توصیف در قرآن کریم ،بیانات رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم و ائمه اطهار علیهم سلام بر همه ماه ها فضیلت و برتری دارد .کافی است تنها به یک نام آن توجه شود:شهرالله؛ ماه خدا .
همه ماه ها از آن خداوندند؛ اما فقط یک ماه را شهرالله خوانده اند،همه ی شب ها از آن خداوندند اما فقط یک شب را شب قدر دانسته اند، و آن شب عزیز در همین ماه شریف نهان است.
رمضان ماه ضیافت است ،ضیافتی که میزبانش خالق هستی است و مهربان ترین مهربانان ،ماهی که همه در آن دعوت شده‌اند، نه مانند حج است که تنها بر مستطیعان واجب باشد ،نه خمس زکات است که بر میزان خاصی از اضافه سود و مانده ی درآمد و محصولات اختصاص یابد و نه حتی چون نماز است که در تمامی ایام و حالات، تکلیف آن بر مسلمانان وظیفه باشد.


قرن هاست علما و متفکران و عابدان ناصح ،خلق را به تکالیف و وظایف شان در این ماه توصیه می کنند و آنان را به درک هرچه بهتر و بیشتر این فرصت بی نظیر فرامی خوانند .آثار بسیار معتنابهی از علمای دینی ،مربیان اخلاق و حتی ادبا و شعرا در فضیلت ماه رمضان در دسترس طالبان معرفت این مغتنم ترین فرصت ها قرار دارد. کتابی که پیش رو دارید نیز در زمره همین آثار قرار می‌گیرد اما با خصوصیات و ویژگی‌هایی که آن را از دیگر آثار مشابه در این موضوع متفاوت و متمایز می گرداند که به برخی از آنها اشاره می‌شود.


کتاب حاضر گزیده‌ای از مجموعه توصیه‌ها ،نصایح، تحلیل‌ها و مواعظی  است که در ماه‌های رمضان در طول ۲۲ سال گذشته از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۹۰ در بیانات حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای ارائه شده است.
 مخاطبان این مواضع عموم مردم بوده اند هر چند گاه این سخنان در دیدار جمعی از قاریان قرآن کریم، کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران ،نمازگزاران نمازجمعه ،اساتید دانشگاه‌ها ،دانشجویان ،شاعران و... بیان شده‌اند
 بنابراین در انتخاب مطالب این کتاب دو ویژگی مورد توجه قرار گرفته است :
نخست؛ موضوع بیانات ماه مبارک رمضان، معارف دینی مربوط به روزه داری ،آداب دعا ،تکالیف مومنان در این ماه از نظر فردی ،اجتماعی و سیاسی و نظایر آن باشد.
 دوم؛ صرفاً در محدوده زمانی از حلول ماه مبارک رمضان تا پایان روز عید سعید فطر هرسال بیان شده باشد. خواننده‌ای که با دقت این کتاب را مطالعه کند در خواهد یافت که فضای معنوی خاصی در این مجموعه احساس می‌شود که دلیل آن در زبان گوینده عظیم الشأن آن نیز جاری شد شده که در ماه رمضان فضای معنوی و ملکوتی در عالم و به خصوص بر جامعه اسلامی و مومنین اهل عبادت حکمفرماست و بر همه افعال و بیانات و روحیات مسلمانان تاثیر می‌گذارد.


در بخشی از متن این کتاب می خوانیم :
مسئله اساسی در باب ماه رمضان، این است که بشر در میان انواع عوامل و موجبات غفلت از خدا و از راه او محاصره شده و انگیزه های گوناگون ،او را به سمت پایین و تنزل و سقوط می کشاند و فرصت پیدا کند که در آن بتواند روح را که روح انسان و باطن بشر، به عروج و اعتلا تمایل دارد به سمت عروج و اعتلا سوق دهد و به خدا تقرب جوید و به اخلاق الهی ،تخلق  پیدا کند .ماه رمضان، چنین فرصتی است .
البته غیر از ماه رمضان، فرصت های دیگری هم هست .مثلاً نماز های پنجگانه فرصتهایی است که ما می‌توانیم با استفاده از آنها عروج کنیم خودمان را اصلاح نماییم و زنگار ها و پوسیدگی ها و غفلت ها و بیماری های معنوی را از خودمان دور کنیم .نماز، فرصت بسیار خوبی است. شما اگر امتحان نکرده اید که قاعدتاً امتحان کرده‌اید و انشالله عمل دایمی شما، همین طور باشد امتحان کنید. توجه بکنید که در حال نماز ،اگر متوجه خودتان و کاری که از شما سر می زند ،باشید، قطعاً بعد از نماز شما، با قبل از نماز شما متفاوت خواهد بود شرطش  همین است که توجه کنید در حال نماز، مشغول چه کاری هستید .بهترش این است که اذکار نماز را بفهمید ؛کار بسیار آسانی است .
نباید بگوییم که ما فارسی‌زبانیم و نمی توانیم عبارات عربی را بفهمیم. مجموعه عباراتی که در نماز خوانده می شود از اول تا به آخر یاد گرفتن آن برای آدم های متوسط یک ساعت هم کار ندارد خیلی آسان است کتاب‌هایی هم نوشته شده که اینها را ترجمه کرده‌اند اگر به معانی توجه کنید و بفهمید که مضمون این کلمات چیست و در آنها تدبر کنید ،البته بهتر است. اگر این مقدار هم ممکن نشد ،حداقل وقتی در حال سجده اید بدانید که با خدا حرف میزنید و وقتی در حال رکوع اید بدانید که پروردگار عالم را تعظیم میکنید؛ وقتی در حال قرائت و ذکر هستید بدانید که با چه کسی حرف میزنید نفس همین توجه، مهم است.
 اگر این توجه حاصل بشود و یاد خدا در نماز تامین گردد که و لذکر الله اکبر این نماز برای شما "معراج المومن" خواهد بود و شما را عروج خواهد داد .عروج ،همین است که شما در باطن خودتان صفا و لطافت و نورانیت بیشتری را بعد از نماز احساس میکنید. عبادات مالی هم ،همینطور است .انواع عبادات، فرصت‌هایی برای ما هستند؛ لیکن ماه رمضان ،یک فرصت استثنایی در دوران سال است.
 در این ۳۰ روز یا ۲۹ روز به طور مداوم، از نمازهای پنجگانه و نوافلی که همیشه انسان میتواند آنها را بخواند دعاهایی هست که توجه به آن دعاها و خواندن شان انسان را نورانیت مضاعفی می بخشد. این دعاها را در اختیار ما گذاشته اند. کیفیت حرف زدن و مناجات کردن با خدا را به ما یاد داده اند. معین کرده اند که چه حرفهایی را میشود با خدا زد .بعضی از این جملات ادعیه ماثوره از ائمه علیهم السلام هست که اگر اینها نبود آدم نمی توانست خودش تشخیص بدهد که می شود با خدا با این زبان حرف زد و اینطور از خدا خواست و التماس کرد.

برگرفته از صفحه 11 و 12کتاب

نظرات

برچسب ها